Most zaufania
W opowieści „Raya i ostatni smok” pada zdanie: „Jeżeli chcesz zdobyć zaufanie, najpierw musisz sam zaufać”. Zgadzasz się z tymi słowami? Aby zgłębić temat, porozmawiaj o zaufaniu z bliską ci osobą. Narysuj na kartce most – po jednej jego stronie napisz swoje imię, a po drugiej – imię wybranej osoby. Niech most składa się z sześciu pól. Rozpoczynająca grę osoba ma za zadanie powiedzieć, co jest dla niej najważniejsze w budowaniu zaufania, i zapisać to na pierwszym polu. Następnie druga osoba, zaczynając od swojej strony, zapisuje, co jest dla niej ważne, aby zbudować zaufanie. Przechodząc dalej, każde z was będzie musiało wymienić łącznie trzy rzeczy, które są potrzebne, byście mogli spotkać się na środku „mostu zaufania”.
Pierwsze wrażenie
Czy zdarzyło ci się nie próbować nowych potraw, bo nie wiedziałaś/wiedziałeś, czego się spodziewać? Może nie podobał ci się ich wygląd, zapach lub po prostu coś sprawiało, że wolałaś/wolałeś ich nawet nie skosztować? A kiedy wreszcie spróbowałaś/spróbowałeś, okazało się, że to jest pyszne! Czasem podobnie jest z nowo poznanymi osobami – obawiamy się bliższego spotkania, bo nie wiemy, czego się spodziewać.
W ramach doświadczenia przygotuj domową lemoniadę. Możesz zmieszać wyciśniętą cytrynę z miodem i wodą, skosztuj i zadbaj, żeby była jak najsmaczniejsza. A teraz najważniejsze: znajdź naczynie, które nie ma zbyt zachęcającego wyglądu. Może to być mały garnek, doniczka, słoik po ogórkach... Umyj je bardzo dokładnie i przelej tam przygotowany przez siebie napój. Następnie zaproponuj wybranym domownikom skosztowanie twojego magicznego napoju i obserwuj reakcje. Możesz zanotować to, co zobaczysz. Może będzie to zakłopotanie, zaciekawienie, może delikatny brak ufności, co jest w środku? Niech ta lemoniada będzie kolejną okazją do zgłębiania tajników naszego zachowania.