Książki dla dzieci w każdym wieku
ZOBACZ

Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka

 

 

Data nie jest przypadkowa – właśnie 18 stycznia 1882 roku urodził się Alan Alexander Milne, autor przygód sympatycznego misia i jego przyjaciół ze Stumilowego Lasu.

Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka to okazja, by na chwilę zatrzymać się w codziennym biegu i spojrzeć na świat oczami dziecka. Przypomnieć sobie dziecięcą radość oraz podzielić się z najbliższymi tym, co najcenniejsze – czasem. W końcu, jak mawia Kubuś: „Czasami najmniejsze rzeczy zajmują najwięcej miejsca w sercu”.

 

Narodziny Puchatka

Historia Kubusia Puchatka rozpoczęła się od podarunku. W 1921 roku Milne wręczył swojemu synkowi Christopherowi Robinowi pluszowego misia. Po wizycie w londyńskim zoo, chłopiec nazwał go Winnie na cześć niedźwiedzicy Winnipeg. Po dodaniu „Pooh” (tak nazywał się ulubiony łabędź Christophera) powstało imię Winnie-the-Pooh, czyli Kubuś Puchatek.

 

 

Nie tylko miś, ale także pozostałe postacie z książek Milne’a, takie jak Tygrysek, Prosiaczek, czy Kłapouchy, mają swoje pierwowzory w zabawkach Christophera. Dziś te oryginalne maskotki można zobaczyć w Nowojorskiej Bibliotece Publicznej, gdzie niezmiennie cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Fenomen Stumilowego Lasu

Kubuś Puchatek to nie tylko wyjątkowa postać literacka, ale także uosobienie cech i zachowań bliskich nam wszystkim. Czy to melancholijny Kłapouchy, nieśmiały Prosiaczek, energiczny Tygrysek, czy sam Kubuś – każdy mieszkaniec Stumilowego Lasu ukazuje różne aspekty naszej osobowości.

 

 

Dzięki swojej prostocie, pozytywnemu nastawieniu i poczuciu humoru Kubuś Puchatek zyskał sympatię milionów. Uczy nas, jak cieszyć się życiem. „Spędziłem bardzo miły ranek na byciu Kubusiem” – bierzmy z niego przykład.

Międzynarodowa sława Kubusia

Pierwsza książka o Kubusiu Puchatku została wydana w 1926 roku i szybko zyskała międzynarodową popularność. Do dziś przygody misia przetłumaczono na ponad 70 języków. W Polsce pierwszego przekładu dokonała Irena Tuwim w 1938 roku, a jej wersja jest do dziś uznawana za klasyczną, mimo późniejszych tłumaczeń.

Co ciekawe, Kubuś doczekał się także regionalnych adaptacji, jak Misiu Szpeniolek w gwarze wielkopolskiej czy Niedźwiodek Puch w języku śląskim. Te lokalne interpretacje pokazują, że historia misia jest uniwersalna i ponadczasowa.

Od literatury do filmu

Ilustracje Ernesta Howarda Sheparda z pierwszych wydań książek o Kubusiu Puchatku stały się ikoną literatury dziecięcej, jednak wraz z upływem lat wizerunek misia ewoluował. Przełomowy moment nastąpił, gdy prawa do postaci Kubusia Puchatka trafiły do The Walt Disney Company, co zapoczątkowało zupełnie nowy rozdział w historii tego bohatera. Disney w 1966 roku stworzył pierwszy animowany film z Kubusiem Puchatkiem, zatytułowany „Kubuś Puchatek i miododajne drzewo”. Od tego czasu marka stale się rozwijała, zyskując kolejne pokolenia fanów.

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów wizerunku Kubusia jest jego czerwona koszulka. Chociaż początkowo Kubuś był przedstawiany w naturalnym, „misiowym” wyglądzie, to właśnie czerwona koszulka – dodana jeszcze w latach 30. przez Stephena Slesingera – stała się nieodłącznym symbolem tej postaci. Disney uczynił z niej znak rozpoznawczy w swoich animacjach i produktach.

 

 

Dzięki działalności Disneya Kubuś Puchatek stał się globalną ikoną, obecną na przedmiotach codziennego użytku, gadżetach, ubraniach, w książkach, filmach, grach i zabawkach. Sympatyczny miś o czerwonej koszulce jest synonimem ciepła i przyjaźni, a jego przygody kochają miliony fanów na całym świecie. Jak widać, Kubuś wciąż inspiruje kolejne pokolenia.

 

Książki z Kubusiem w polskich domach

Polscy czytelnicy mają do wyboru wiele tytułów z Kubusiem w roli głównej – od klasycznych opowieści, przez edukacyjne książeczki dla dzieci, po inspirujące cytaty i poradniki dla dorosłych. Oto kilka propozycji z bogatej oferty Wydawnictwa Olesiejuk:

  • Cztery pory roku w Stumilowym Lesie – 18 historyjek eksponujących wartość przyjaźni, piękno przyrody i pokazujących, że każdy dzień można przywitać z uśmiechem na twarzy!

 

  • Spacer po lesie. Kubusiowe lekcje uważności – przypomina czytelnikom w każdym wieku, że życie toczy się tu i teraz. Inspiruje i uczy. Zachęca do zatrzymania się i przyjrzenia wszystkim zmysłami temu, co nas otacza.

 

  • Ulubione historie. Kubuś i przyjaciele – opowieści zawarte w tym zbiorze bawią i wzruszają do łez. To idealny prezent dla małych miłośników misia o bardzo małym rozumku i gromadki jego przyjaciół.

 

  • Prawdziwa przyjaźń– ta książka pomoże dzieciom zrozumieć, jak ważna w życiu jest przyjaźń. Wyjątkowe kształty stron i bajecznie kolorowe ilustracje oraz pasjonująca opowieść zachwycą najmłodszych.

 

 

Dlaczego warto świętować Dzień Kubusia Puchatka?

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kubusia Puchatka Wydawnictwo Olesiejuk zaprasza wszystkich miłośników sympatycznego misia do udziału w wyjątkowym konkursie, który odbywa się na profilu wydawnictwa na Instagramie.


 

Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody – wszystkie związane z Puchatkiem. To doskonała okazja, by celebrować jego święto, a przy okazji wygrać coś Puchatkowego.

 

Serdecznie zachęcamy do zabawy i wspólnego świętowania!