MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA
18 stycznia wypada Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka – to właśnie tego dnia, w 1882 roku, przyszedł na świat „ojciec” sympatycznego misia: Alan Aleksander Milne.
Edward, czyli... Winnie-the-Pooh
21 sierpnia 1921 roku angielski pisarz podarował swojemu rocznemu synkowi Christopherowi Robinowi pluszowego misia: Edwarda.
Edward to właściwa forma zdrobnienia Teddy - a po angielsku pluszowy miś to „teddy bear”. Trudno więc o bardziej oczywiste imię dla pluszaka.
Chłopiec kilka lat później, po wizycie w londyńskim zoo, zachwycony niedźwiedzicą Winniepeg, przemianował Edwarda na Winnie.
Stąd do Winnie-the-Pooh – a tak właśnie nazywa się Kubuś Puchatek w oryginale – droga niedaleka…
Cząstka „Pooh” wzięła się od imienia łabędzia, który kiedyś spodobał się małemu Christopherowi.
I tak oto pojawił się na świecie Winnie-the-Pooh, czyli nasz kochany Kubuś Puchatek.
Skąd w Stumilowym Lesie cała Kubusiowa ferajna?
Inspiracją do stworzenia pozostałych sympatycznych książkowych postaci były dla Milne’a inne maskotki syna… Najpierw pisarz opowiadał Christopherowi śmieszne historie podczas wspólnej zabawy, aż w końcu postanowił przelać je na papier.
I tak w 1926 roku ukazała się pierwsza część przygód sympatycznego misia w Stumilowym Lesie: zatytułowana po prostu „Winnie-the-Pooh".
Dziś w Nowojorskiej Bibliotece Publicznej można podziwiać „prawdziwych” przyjaciół (czyli zabawki) małego Christophera - po konserwacji. Są wśród nich, oprócz pierwowzoru słynnego misia: kangur, tygrysek oraz prosiaczek.
Kubuś i my
Dzień Kubusia to tak naprawdę dzień każdego z nas: bo kto z nas nie porównywał się kiedyś do mieszkańców Stumilowego Lasu? Jeden widział w sobie Kłapouchego, inny „był” Prosiaczkiem, a ktoś brykał przez życie jak Tygrysek.
To za pokazanie naszych cech, przywar i atutów pod urokliwym przebraniem kochamy opowieści o Kubusiu i jego przyjaciołach.
Okładka książki „Zawsze jest jakieś dziś", która pozwala nam lepiej poznać samych siebie
Kubuś na językach…
Urodziny Kubusia świętujemy więc ochoczo na całym świecie. Wszak Puchatek to międzynarodowa sława!
„Kubusia Puchatka” od momentu wydania przetłumaczono dotąd na ponad 70 języków i dialektów, a drugą część opowieści o misiu: „Chatkę Puchatka” – na ponad 50…
Na język polski przygody misia „o bardzo małym rozumku” przełożyła w 1938 roku siostra Juliana Tuwima: Irena.
Tekst pisarki był tak wdzięczny i tak głęboko zakorzenił się w świadomości czytelników, że dopiero w 1986 roku dostaliśmy kolejne tłumaczenie, którego podjęła się literaturoznawczyni Monika Adamczyk-Grabowska. Kubuś Puchatek zmienił się wówczas we Fredzię Phi-Phi – i choć ta wersja przekładu bliższa jest oryginałowi – to w świadomości większości czytelników pozostał…. Kubusiem.
Ale jakże mogło być inaczej, skoro sam Puchatek stwierdza:
„Spędziłem bardzo miły ranek na byciu Kubusiem”.
Zdjęcie książki „Mała księga mądrości Kubusia", z której zaczerpnięto cytat
Pozostańmy jeszcze przez chwilę na polskim podwórku.
- Gwarze wielkopolskiej zawdzięczamy bohatera o wdzięcznym imieniu: Misiu Szpeniolek (tłumaczenie Juliusza Kubela),
- w gwarze śląskiej zachwyca nas Niedźwiodek Puch (w przekładzie Grzegorza Kulika),
- a w języku kaszubskim zabawne przygody przeżywa Miedzwiodk Pufotk (przekład z jęz. angielskiego Bożeny Ugowskiej).
W każdym z tych wydań Puchatek brzmi wspaniale!
Droga do Disneya
Książki Milne’a cudownie zilustrował współpracujący z autorem w tygodniku „Punch” Ernest Howard Shepard.
Jednak od tego czasu wygląd Puchatka się zmieniał.
Prawa do wykorzystania wizerunku misia na rynku amerykańskim i kanadyjskim trafiły w 1930 roku do producenta Stepehna Slesingera, dzięki któremu zabawkowy miś zyskał czerwoną koszulkę. Poza tym zaradny przedsiębiorca dobrze wyczuł potrzeby rynku i uczynił z Kubusia bohatera gier czy puzzli.
W latach 60. prawa przeszły na wytwórnię Disneya, a ta pierwszy film z Kubusiem Puchatkiem, który zachował czerwoną bluzeczkę, pokazała w 1966 roku.
Hitem na skalę światową okazał się disnejowski serial „Nowe przygody Kubusia Puchatka” – składający się z 4 serii liczących łącznie 51 odcinków.
Polscy widzowie mogli zobaczyć go po raz pierwszy w Programie Drugim telewizji w 1992 roku.
Miś w wydaniu Disneya z czasem nabrał soczystszych kolorów, a nawet na chwilę w filmach 3D zmienił kolor bluzki na niebieską: dysponował przy tym także niebieską maską superbohatera…
Okładka DVD, na którym widać Kubusia superbohatera, a zamiast Krzysia mamy dziewczynkę: Darby
Dziś Kubuś obecny jest w filmach, serialach, grach i, oczywiście, nowych książkach na licencji Disneya na całym świecie.
Pomysły na coraz to nowsze perypetie przyjaciół ze Stumilowego Lasu zdają się być niewyczerpywalne….
Spędźcie 18 stycznia z Kubusiem!
Warto już teraz pomyśleć, jak w przyjemny sposób spędzić Puchatkowe święto.
Podrzucamy Wam garść pomysłów!
- Spotkanie czytelnicze i słuchanie historii o Puchatku w małym lub dużym gronie
- Przygotowanie przedstawienia na podstawie ulubionej sceny z książek lub filmów o Kubusiu
- Obejrzenie filmu lub odcinka serialu z Kubusiem
- Wspólne przygotowanie przekąsek z ulubionym misiowym przysmakiem: miodem. Może zrobicie na podwieczorek pyszne kanapki?
- Ubranie się 18 stycznia w Kubusiowe barwy: czerwono-żółte albo przebranie za ulubioną postać ze Stumilowego Lasu
- Zorganizowanie konkursu plastycznego: możemy odtworzyć znane postaci albo wymyślić Kubusiowi nowego przyjaciela
- Rozmowa o tym, którą postać z „Kubusia Puchatka" najbardziej przypominam - i dlaczego?
- Wizyta w bibliotece i zapoznanie się z książkami o Kubusiu
- No i oczywiście czytanie książek z naszej oferty! :)
NASZE KUBUSIOWE PROPOZYCJE
Wydawnictwo Olesiejuk we współpracy z Disneyem ma niebywałą przyjemność prezentować na polskim rynku książki o Kubusiu i jego przyjaciołach.
I mali, i duzi znajdą wśród tych tytułów „małe co nieco”.
Oto 10 wybranych Kubusiowych propozycji z naszej oferty.
DLA DZIECI...
MOJE OPOWIEŚCI
Wyjątkowa kolekcja 12 historyjek z najsympatyczniejszym misiem na świecie i jego przyjaciółmi w rolach głównych. Pięknie zilustrowanych, uroczych i zabawnych. Pełnych emocji i czasem wzruszających.
MOJE PIERWSZE BAJKI O KUBUSIU
Kolejny tytuł w ulubionej serii „Moje pierwsze bajki”. Bogato ilustrowany zbiór 6 opowiastek o ukochanym misiu i jego przyjaciołach ze Stumilowego Lasu, idealna lektura nie tylko przed snem.
ULUBIONE HISTORIE
Stuwiekowy Las jest pełen niespodzianek… Opowieści zawarte w tym zbiorze uczą, bawią i wzruszają do łez. To idealny prezent dla wszystkich miłośników najsłynniejszego misia wszech czasów i jego przyjaciół.
JAK WIDZĘ ŚWIAT...
KUBUŚ OKAZUJE ŻYCZLIWOŚĆ
Postępowanie Kubusia i jego przyjaciół może stanowić dla dziecka cenną podpowiedź, jak budować relacje z innymi. Opowieść o lekcji życzliwości jest poprzedzona wstępem psycholog Magdaleny Dej, która podpowiada, jak kształtować u najmłodszych zdolność współodczuwania. Książeczki z serii „Jak widzę świat” trafiły do serc tysięcy czytelników!
12 OPOWIASTEK ZE STUMILOWEGO LASU
Mały chłopczyk o imieniu Krzyś miał pokój, w którym mieszkało mnóstwo niezwykłych zabawek. Najbardziej lubił pluszowe zwierzątka, a jego najwierniejszym przyjacielem był miś Kubuś. Każdego dnia na Krzysia, Kubusia i jego przyjaciół czekała nowa niezapomniana przygoda w pełnym fantazji Stumilowym Lesie… Tak zaczyna się ten uroczy zbiór z 12 ilustrowanymi opowiadaniami.
PIERWSZY ŚNIEG
Z drzew opadły już liście, pszczoły pochowały się w dziuplach, Królik zbiera ostatnie tej jesieni plony. Kubuś, wędrując po Stumilowym Lesie, rozmyśla o nadchodzącej zimie i zaraz-zacznie-padaniu. Ta urocza opowiastka to idealna lektura na długie i chłodne jesienne wieczory.
KIEDY BYLIŚMY BARDZO MŁODZI
Tom wierszyków autora „Kubusia Puchatka” przetłumaczonych przez Michała Rusinka. Mali czytelnicy znajdą tu zabawne rymowanki – wyliczanki, opowiastki, bajki, przypowieści…
...I DLA DOROSŁYCH DZIECI
SPACER PO LESIE
Książka autorstwa cenionego wykładowcy i mentora w zakresie psychologii wydajności, m.in. w biznesie i sporcie, zachęca do zmiany życia poprzez wejście na ścieżkę uważności. Kompetentnym przewodnikiem na tej ścieżce uczynił autor Kubusia Puchatka, prawdziwego mistrza w byciu tu i teraz. Ważne lekcje, jakich Kubuś udziela, dotyczą życzliwości, troskliwości, pewności siebie, miłości, wdzięczności, przyjaźni, wreszcie umiejętności czerpania wszystkimi zmysłami z dobrodziejstw świata przyrody…
ZAWSZE JEST JAKIEŚ DZIŚ
Wysmakowana graficznie książka-notatnik. Znajdziemy w niej wypowiedzi Kubusia Puchatka i innych mieszkańców Stumilowego Lasu, które są kopalnią błyskotliwych cytatów na każdą okazję, oraz mnóstwo miejsca na własne – krótsze i dłuższe –zapiski.
MAŁA KSIĘGA MĄDROŚCI KUBUSIA
Kubuś Puchatek, nazywany misiem o niezbyt dużym rozumku, skrywa w sobie – jak wiadomo – głęboką mądrość życiową. W tym zbiorze znajdziesz inspirujące i ponadczasowe cytaty na każdą okazję, których autorami są mieszkańcy Stumilowego Lasu.